Ateliere de scriere cu pana, organizate cu ocazia Zilei Naționale a României, decembrie 2017
Muzeul NaÈ›ional al CarpaÈ›ilor Răsăriteni a organizat, în zilele de 8 È™i 11 decembrie 2017, două ateliere de scriere cu pana, la Åžcoala Gimnazială „Nicolae Russu” din Sita Buzăului È™i la Åžcoala Gimnazială „LădăuÈ›i ” din localitatea LădăuÈ›i, comuna Barcani, judeÈ›ul Covasna.
Scopul acestor atelierele creative a fost sensibilizarea elevilor cu privire la trecutul È™i importanÈ›a zilei de 1 decembrie, în perspectiva celebrării Centenarului Marii Uniri de la 1918.
Astfel elevii au caligrafiat cu pana după următoarele documente originale: ‘’Protocolul Comitetului NaÈ›ional al Comunei Sita Buzaului redactat la 15 noiembrie 1918’’, ’’Hotărârea Noastră redactată de ObÈ™tea poporului din comuna Sita Buzăului redactat la 14/27 noiembrie 1918’’, ’’’Hotărârea Noastră redactată la Barcani în data de 14 Noiembrie 1918’’.
De asemenea elevii au avut posibilitatea, pe baza documentelor originale, să îÈ™i regăsească rude care au semnat documentele mai sus amintite.
A fost o oră de istorie vie la care s-au implicat activ profesorii de istorie de la cele două È™coli implicate în proiect, respectiv domnul profesor Alexandru Fercu de la Åžcoala Gimnazială „Nicolae Russu” Sita Buzăului È™i doamna profesoară Maria Murea, de la Åžcoala Gimnazială „LădăuÈ›i ”.
ParticipanÈ›ii au fost încântaÈ›i de faptul că au putut caligrafia cu pana o pagină din trecutul comunei din care fac parte È™i de care sunt atât de mândri.
Activitățile au fost organizate È™i coordonate de către muzeograful M.N.C.R, Florin HerÈ›eg, la ele participând peste 80 de copii din ciclul gimnazial.
Activitățile Muzeului NaÈ›ional al CarpaÈ›ilor Răsăriteni, legate de celebrarea Centenarului Marii Uniri de la 1918, vor continua în anul viitor cu noi acÈ›iuni în unitățile È™colare din judeÈ›ele Covasna, Harghita , BraÈ™ov, dar È™i la sediile muzeului.















